Διδακτική Επίσκεψη στο Λαογραφικό Όμιλο ΜΕΝΕΛΑΪΣ

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 24/11 η διδακτική επίσκεψη των μαθητών του Β΄2 τμήματος Γενικής Παιδείας στις εγκαταστάσεις του Χορευτικού Ομίλου Καρδίτσας «Μενελαϊς». Η επίσκεψη εντάχθηκε στα πλαίσια του μαθήματος των Νέων Ελληνικών.

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν από τον υπεύθυνο κ. Ξυδιά Απόστολο στους χώρους του Ομίλου και στη συνέχεια είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα μάθημα Λαογραφίας από την διδάσκουσα του Ομίλου κ. Ντελή Αλέκα με θέμα τις παραδοσιακές φορεσιές της Θεσσαλίας και την εξέλιξή τους μέσα στο χρόνο. Στη συνέχεια η κ. Ντελή αναφέρθηκε σε συγκεκριμένους τοπικούς χορούς, επισήμανε τις ιδιαιτερότητές τους, την ιστορία τους και το ρόλο τους στις παραδοσιακές κοινωνίες και ακολούθησε μάθημα χορού με συμμετοχή των μαθητών.