Διδακτική επίσκεψη στο Ωδείο Ευθυμιάδη

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 28/11 η διδακτική επίσκεψη των μαθητών του τμήματος Γενικής Παιδείας της Γ΄τάξης στο Ωδείο Ευθυμιάδη της πόλης μας. Η επίσκεψη εντάχθηκε στα πλαίσια του μαθήματος των Νέων Ελληνικών και είχε σαν θέμα την ακρόαση μελοποιημένων ποιημάτων της Νεοελληνικής λογοτεχνίας.

Τους μαθητές υποδέχτηκε ο υπεύθυνος κ. Νίκος Ευθυμιάδης ο οποίος στη συνέχεια έκανε μια εμπεριστατωμένη αναφορά στην ιστορία της μελοποιημένης Νεοελληνικής ποίησης με ιδιαίτερη επισήμανση στις δεκαετίες του 1960 και 1970, τόνισε τη σχέση της ποίησης με τα εκάστοτε ιστορικά γεγονότα της σύγχρονης ιστορίας μας και επισήμανε τη σημασία της μελοποιημένης ποίησης για την άνοδο του πολιτιστικού/μορφωτικού επιπέδου του λαού μας. Παράλληλα με την ομιλία, οι μαθητές είχαν τη σπάνια ευκαιρία για ακροάσεις μελοποιημένων ποιημάτων των Ρίτσου, Σεφέρη, Ελύτη, Μητροπούλου, Νεγρεπόντη και άλλων Νεοελλήνων ποιητών, όπως άριστα τα απέδωσε ο κ. Νίκος Ευθυμιάδης με συνοδεία πιάνου.