Διδακτική επίσκεψη του 1ου Εσπερινού ΕΠΑΛ Καρδίτσας στην έκθεση «THESSALY EXPO ’22»

Την Παρασκευή 7 Οκτωβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των τμημάτων της Γ΄τάξης του Μηχανολογικού τομέα καθώς και της Γ΄τάξης Πληροφορικής του 1ου Εσπερινού ΕΠΑΛ Καρδίτσας στην πολυκλαδική έκθεση Καρδίτσας THESSALY EXPO ’22, με συνοδούς εκπαιδευτικούς τους  Αραμπατζή Σ., Δανιήλ Ευαγ., Κατσιγιαννόπουλο Δ. και Κλιάφα Β..

Στόχος της επίσκεψης ήταν η άμεση επαφή των μαθητών με τις τοπικές επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στους αντίστοιχους τομείς καθώς και η ενημέρωσή τους σχετικά με καινοτόμες υπηρεσίες και προϊόντα. Συγκεκριμένα οι μαθητές περιηγήθηκαν στους χώρους της έκθεσης δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στα εκθέματα που αφορούσαν τους ακόλουθους τομείς:

Ενέργεια – Τεχνολογία περιβάλλοντος,

Εναλλακτικές μορφές ενέργειας,

Πληροφορική – Νέες τεχνολογίες,

Αυτοκίνητο – Μοτοσικλέτα – Ποδήλατο

Η διδακτική επίσκεψη αποτέλεσε ευκαιρία για συμμετοχή των μαθητών σε βιωματική μάθηση που αποτιμήθηκε από αυτούς ως μια πολύτιμη εμπειρία.